Home » Održan drugi Međunarodni regionalni simpozijum “Zajedno ka inkluzivnom obrazovanju: izazovi, perspektive i rješenja”

Održan drugi Međunarodni regionalni simpozijum “Zajedno ka inkluzivnom obrazovanju: izazovi, perspektive i rješenja”

by milan

Unaprjeđenje inkluzivnog obrazovanja i podrška učenicima sa različitim vrstama poteškoća, prvenstveno djeci sa oštećenjem vida, tema je simpozijuma koji je danas u Derventi okupio stručnjake iz oblasti defektologije iz BiH, Srbije, Hrvatske, Makedonije, Slovenije, Crne Gore i Sankt Peterburga.

Ovaj međunarodni skup pod nazivom „Zajedno ka inkluziji: izazovi, perspektive i rješenja” organizovali su Centar za djecu i omladinu sa smetnjama u razvoju „Budućnost“ i Škola za učenike oštećenog vida „Veljko Ramadanović“ iz Zemuna, a direktor derventske ustanove Vladan Popović objasnio je da je ostvaren veliki napredak u oblasti školovanja djece koja imaju problem sa vidom.

– Naša ustanova, kao i slične ustanove u regionu, pružaju podršku školama i učenicima kako bi djeca što bolje savladala nastavno gradivo i što bolje se uklopila u redovni obrazovni sistem. Škole se nama mogu obratiti u situacijama kada je potrebno prepoznati preostale sposobnosti učenika i kako bi se metodički radilo sa djecom koja imaju problema sa oštećenjem vida i koju vrstu asistivne tehnologije trebaju da koriste – rekao je Popović dodavši da se u Republici Srpskoj u osnovnim školama obrazuju 53 slijepa i slabovida učenika.

– Zahvaljujući Ministarstvu prosvjete i kulture zakonska regulativa veoma je dobro postavljena i novi programi se u saradnji sa Republičkim pedagoškim zavodom kontinuirano usavršavaju, tako da se slabovida djeca obrazuju prema redovnom nastavnom planu i programu koji je prilagođen njihovim sposobnostima. Naravno, i dalje ima mjesta za napredak i neophodno je da se sistem konstantno nadograđuje kako bi sva djeca imala jednak status u obrazovanju i kako bi jednako kvalitetno usvojila neophodna znanja – naglasio je Popović.

Podršku u organizovanju međunarodnog simpozijuma pružila je i Škola za učenike oštećenog vida „Veljko Ramadanović“ iz Zemuna, a direktorica Jelena Vukić istakla je da se u Srbiji već 15 godina provodi inkluzija i da su djeca sve više uključena u škole tipičnog razvoja.

– Ono što je novina jeste da su pre dve godine uvedeni resursni centri i trenutno ih ima 13. Naša škola postoji 107 godina i naše iskustvo delimo sa školama u inkluziji i pružamo im sve tipove podrške, a uključujući i pomoć u vidu obezbjeđivanja didaktičkog materijala – objasnila je Vukićeva dodavši da je razmjena iskustava od velikog značaja za sve učesnike ovog simpozijuma.

Dio ovog skupa su i stručnjaci iz zagrebačkog Centra za odgoj i obrazovanje „Vinko Bek“, a direktorica ove ustanove Ivana Rotem kazala je da su već tri decenije djeca sa oštećenim vidom u Hrvatskoj dio redovnog obrazovnog sistema.

– Imamo mobilni tim od 30 stručnjaka koji su na raspolaganju djeci od vrtićkog do školskog uzrasta. Jedan od problema sa kojim se susrećemo jeste da naš napredak, ali i naše poduhvate, država nije zakonodavno na vrijeme ispratila, ali malo – pomalo i na zahtjev roditelja, prepoznaje se naša uloga – istakla je Rotem.

Vladimir Makarić, pomoćnik ministra zdravlja i socijalne zaštite RS za resor socijalne, porodične i dječije zaštite, naglasio je da su pred učesnicima simpozijuma teme koje se svakodnevno javljaju u radu sa djecom.

– Nadam se da će doći do rješenja kako postupati u otvorenim pitanjima sa kojim se defektolozi suočavaju. Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite provodi reformu sistema socijalne zaštite i donesena je strategija socijalne zaštite za period 2023-2029. godine u kojoj su predložene mjere za unaprjeđenja ovog sistema i koje će direktno uticati na položaj lica sa invaliditetom – dodao je Makarić.

Simpozijum je otvorio gradonačelnik Igor Žunić istakavši važnost posla koji obavlja Centar „Budućnost“, a simpozijumu su prisustvovali i direktori, nastavnici i profesori osnovnih i srednjih škola, kao i predstavnici Centra za socijalni rad Derventa.

Dio učesnika iz zemalja regiona, simpozijum je pratilo putem video linka.

Derventski list

Preporučujemo da pročitate